Pazartesi sendromunu aşmanın püf noktaları

Modern şehir insanının tüylerini diken diken eden 'Pazartesi sendromu' hakkında uzmanlar ne diyor? Pazartesi denilince neden akla iş, stres, sinir ve trafik gelir?

Geçmiş yüzyılın verem, veba gibi rahatsızlıkları modern çağda yerini 'sendromlara' bıraktı. Sendrom denilince akla gelen 'Pazartesi sendromu' hakkında uzmanlar ne diyor? Gerçekten böyle bir 'sendrom' var mı? Varsa nedir? İşte hafta başları kabus gibi çöken Pazartesi sendromundan kurtulmanın püf noktaları.

'İş hayatında olan herkesin kabusu olarak bilinen Pazartesi Sendromundan kurtulmanız ve hatta hiç kapılmamanız aslında çok basit'' diyen İletişim Uzmanı Pınar Pişirgen, Pazartesi sendromundan kurtulmanın püf noktalarını açıkladı.

Çalışan çalışmayan tüm insanlar üstünde yadsınmaz bir etkiye sahip olan huzur bozucu ve insanlar arası iletişimi ciddi şekilde negatif yönde etkileyen bir durumdur Pazartesi Sendromu.
Aslında ismi Pazartesi olarak bilinse de gerçekte durum daha farklıdır. Asıl sebep Pazar gününde saklıdır. Çünkü Pazar günü, yaklaşan haftayı müjdeler ve bazı durumlar yaklaşan günleri müjde olarak değil de aksine yoğun tempo, çalışma hayatı, stres, sinir, trafik, yorgunluk olarak akıllara getirir. Pazartesi sendromunun aslında Pazar gecesinden başlamasının sebebi de budur.

 

İLK SİNYALLER PAZAR GECESİ BAŞLIYOR

Off yine trafik, yine yoğun bir hafta, yine koşuşturma...diye iç geçirip kendi motivenizi ve ruhsal sağlığınızı kendinizin daralttığı çok olmuştur. Aslında asıl sorun şudur; bol bol dinlenip iş hayatından uzak kaldığınız koca bir hafta sonu bitmiştir, bitmek üzeredir ve kişi bunun farkındadır. Pazar gecesi, Pazartesi sendromunun ilk sinyallerinin başladığı zamandır.

Hafta sonunun bitmiş olması, kişi üstünde gerginlik yaratabilir. Bir kaç saat sonra başlayacak olan Pazartesi'ye ve yeni bir haftaya direkt olarak endişeli yaklaşan insanlar, içinde bulundukları bu sendrom durumu çeşitli şekillerde deklare ederler. Kişiler arası iletişimi bozuk olan, aile içi iletişimde sorun yaşayan ve iş hayatında uyum sorunu yaşayan insanlarda daha sıklıkla görülen Pazartesi sendromu aslında tamamen bir iletişim sorununu özünde barındırmaktadır.

 

BULUNDUĞUNUZ İŞ ORTAMI ÇOK ÇOK ÖNEMLİ

Kişiler arası iletişimde, aile içi iletişimde ve 5 gün geçireceği yoğun iş haftasında işi ve çalışma arkadaşlarıyla sorun yaşamayan insanlar için Pazartesi bir sendrom değil, aksine heyecan barındırır. Günlük hayatın gerçeklerini kabullenmek bu insanlara zor gelmez, bir külfet olarak adlandırmadıkları için sendrom sorunu da yaşamazlar.

Türü ve çeşidi ne olursa olsun, psikolojik sendromlar insanlar arası iletişimi ciddi derecede sekteye uğratır.
Kendisiyle mutlu olan insanların Pazartesi sendromunun etkisine girmeleri de zordur. Pazartesi sendromundan kurtulmak için öncelikle kişinin kendisiyle mutlu olabilmesi esastır. Kendisiyle bir huzursuzluğu ve sorunu olmayan insanların diğer insanlarla da kolay kolay sorunu olmaz. Sakin ve gerçekçidirler.

 

"POZİTİF DÜŞÜNMEYE YÖNELİN"

''Oysa ki; sendrom haline sokmaktansa, kişi, kendisini pozitif yönde motive etmeyi denese oldukça başarılı olabilir'' diyen İletişim Uzmanı Pınar Pişirgen, ''Yeni gelen haftaya heyecan duyun, daha başarılı olmayı hedefleyin, ''acaba kaç tane yeni insan tanıyacağım''? diye kendinize sorup kendinizi pozitif enerjiyle doldurun''
Pazartesi'nin sendrom olup olmayacağı tamamen sizin elinizdedir..Pazartesi'ye heyecan duyun!  

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Setlerde rol gereği yaşadıkları aşkları gerçek hayata taşıyan ünlüler
Setlerde rol gereği yaşadıkları aşkları gerçek hayata taşıyan ünlüler