Dolar yeniden yükselişe geçti son durum nedir?

Merkez Bankası'nın faiz arttırmasının ardından düşüşe geçen dolar 4.54 seviyelerine kadar düşmüştü. Bu sabah yeniden yükselişe geçen dolar yeniden 4.80 seviyesini zorluyor. İşte dolarda son durum.

Dövizde yaşanan anormal yükselişe faiz arttırarak yanıt veren Merkez Bankası'nın bu hamlesi kısa süreli sonuç vermişti. Faiz hamlesiyle 4.5433 olan dolar yeniden yükselişe geçti.

Dün lokallerin yoğun dolar talebi nedeniyle tekrar yükselişe geçen dolar/TL öğleden sonra 4.80 seviyesine kadar yükseldi. TCMB'nin bir başka hamlesi ise uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri üst sınırı arttırması oldu. Bu gelişmenin üzerine parite 4.70'lere geriledi. Ancak dolar/TL haftanın son gününde yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmeye devam ediyor. Kur saat 07:50 itibariyle 4.79, euro da 5.60 liradan el değiştiriyor.

MERKEZ, DÖVİZ SATIM TUTARINI 8 MİLYAR DOLARA ÇIKARDI

Merkez Bankası faiz arttırmasının ardından dövizle ilgili bir hamle daha yaparak 2. çeyrekte gerçekleştirilecek Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimi güncelledi. Böylelikle döviz satım tutarının 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara çıkarılmasının önünü açtı. Üst sınır 10 milyar dolara çıkarıldı.

 

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Rüzgar Erkoçlar'ın yeni sevgilisi
Rüzgar Erkoçlar'ın yeni sevgilisi