PKK'lıların yola tuzakladığı 100 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Terör örgütü PKK'ya yönelik Diyarbakır'da devam eden operasyonlarda, örgütün yola tuzakladığı 100 kilogram paylayıcı ele geçirildi.

Diyarbakır'da 14 komando taburu, bin 199 polis ve bind 442 korucu ile gerçekleştirilen son dönemin en kapsamlı terör operasyonlarında, örgütün beli kırıldı. Örgütün en büyük gelir kaynağı olan esrar tarlalarına göz açtırmayan güvenlik güçleri, Lice'nin ORtaç köyünde teröristler tarafından yol kenarına döşenen 100 kilogram patlayıcıyı kontrollü şekilde imha etti. Operasyonda bir ton 185 kilogram esrar ile 669 bin 115 kök Hint keneviri bitkisi ele geçiren güvenlik güçlerinin bölgedeki faaliyetleri sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, 6 ilçede bin 528 kilometrekarelik alanda aralarında örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, teröristlerle uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasındaki bağın somut delillerle ortaya çıkarılması, bölgedeki iş birlikçiler ve aranan zanlıların yakalanması amacıyla 28 Mayıs'ta başlatılan "Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu" devam ediyor.

 

YOKLAMA KAÇAKLARI TESPİT EDİLDİ

Operasyonda, 14 komando taburu, bin 199 polis özel harekat personeli ve bin 442 güvenlik korucusu olmak üzere 7 bin 742 güvenlik personeli yer alırken, dün ekiplerce oluşturulan 33 kontrol noktasında 59 araç ve 731 kişinin sorgulaması yapıldı. Sorgulamada, yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 6 kişi yakalanarak Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılmasının ardından serbest bırakıldı.

Alınan arama kararına istinaden 25 köy ve 4 mezradaki 142 ev ve eklentilerinde yapılan aramada kasten adam öldürme, tehdit ve hakaret suçundan 2, çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan bir, 2313 sayılı kanuna muhalefet suçundan bir kişi olmak üzere haklarında arama kaydı bulunan toplam 4 şüpheli gözaltına alındı, tabanca, tabanca şarjörü, 17 tabanca fişeği ele geçirildi.

Teröristlerce kullanılan 4 mağara ve çevresinde yapılan aramada 12 kilogramlık 6 mutfak tüpü, 2 kilogramlık 2 piknik tüpü, 16 büyük pil, vantilatör, koli bandı bulundu.

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Ünlü isimlerin Sosyal Medya üzerinden verdikleri ayarlar!
Ünlü isimlerin Sosyal Medya üzerinden verdikleri ayarlar!