LYS Ek Yerleştirme Sonuçları ne zaman belli olacak, ÖSYM sonuç görüntüleme sayfası

Üniversite yolunda ilk tercihleri kaçıran üniversite adaylarının son umudu, LYS Ek Yerleştirme oldu. İkinci tercihlerini yapan adaylar, ÖSYM'nin Ek Yerleştirme Sonuçlarını açıklamasını bekliyor.

LYS ek tercih sonuçları sonrasında üniversitelere yerleştirme işlemleri tamamlanacak olan adaylar, yeni eğitim öğretim dönemi için kayıtlara başlayacak. ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen LYS ek tercih işlemleri, sonuçları ile birlikte yine ÖSYM üzerinden yayımlanacak. Peki, LYS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, üniversite kaydı için merakla bekleyen vatandaşlar için bazı detaylar

Geçtiğimiz yıl 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos’ta sona eren LYS ek yerleştirme tercih işlemlerinin sonuçları 5 Eylül 2016’da açıklanmıştı. ÖSYM 2016 takvimine göre sonuçların 6 gün içerisinde açıklanmış olması bu yıl için de beklenti oluşturdu. Üniversite adayları 2017 LYS ek yerleştirme sonuçlarının bugün açıklanma ihtimaliyle sık sık ÖSYM’nin ‘AİS’ sayfasını ziyaret ediyor. Ancak merkezden konuyla ilgili net bir açıklama gelmedi.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

EK YERLEŞTİRME HANGİ SAYFADAN YAPILIYOR?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, 2017-YGS/LYS yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir. Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

2017-2018 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır. 

ösym, lys, yerleştirme, sonuç, ,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Bir zamanlar İstanbul (Eski İstanbul fotoğrafları)
Bir zamanlar İstanbul (Eski İstanbul fotoğrafları)