Kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı? 2019 diyanet

Kurban Bayramı'nda Müslümanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de "kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı?" oldu. İşte bu sorunun cevabı...

Her Kurban Bayramı'nda insanların aklına bir çok soru işareti geliyor. Bu soru işaretlerinden bir tanesi ise "kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı?" oldu. Konuyla ilgili Diyanet'e bağlı olan Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak bir açıklama yaparak kafalardaki soru işaretlerini kaldırdı. Müftü Yaprak, kurban etiyle içki içmenin günah olduğunu söyledi.

Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak tam açıklaması şöyle:

“Kurban ibadet olduğuna göre, bu işin de buna uygun olarak yapılması gerekir. Hayvanın kesilme yerinin temiz olması, kesilecek yere götürülürken gözlerinin kapalı olması, kesim aletinin kendisine gösterilmemesi gerekir. Kesilecek hayvanın, kesilen hayvanı görmesi halinde ızdırap duyacaktır. O hayvanın da canı, ruhu, kendine ait bir hayatı vardır. O hayvanın en güzel şekilde en kısa süre içerisinde ve hijyenik şartlara uygun şekilde kesilmesi gerekir.” Müftü Yaprak, kesilecek kurbana eziyet eden kasapların büyük günah işlediğini, bu konuda yeterli bilgi birikimi olmayanların bu işi yapmalarının son derece yanlış ve günah olduğunu anlattı. Kurbanların ‘Ehil olmayan' kişilere kestirilmemesi gerektiğini kaydeden Bolu Müftüsü, şöyle devam etti: “Kesilecek hayvana şefkatle ve merhametle bakılması gerekir. Canı çabuk çıksın diye kurbanın 4 ayağından 3’ü bağlanır, 1'i boşta bırakılır. Kanı toprağa akıtılmalıdır. Hayvanın yenilmeyecek kısımları kedi ve köpeğin ağızlarında sokaklar da gezecek şekilde etrafa dağıtılmaz. Bu ibadete manidir. Kesilecek hayvanın da bir hakkı var. O hakkına riayet edilmesi gerekir. Kurban eti yerken içki içmek çok yanlış bir harekettir. Kurban eti ile içki içmek, camide ibadet ederken içki içmeye benzer. İçki haramdır. Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanın eti, kemiği ve kanı mübarektir. Böyle bir ibadet için kesilen hayvanın etiyle haram bir işin yapılması son derece yanlıştır ve büyük günahtır.”

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

TÜM YORUMLAR (1 adet)
Halil keskin
18.08.2019 16:42
Hocam ben alkol ictim yemek yiyicem ve yiyicegim yemekte kurban etiyle yapilmaktadir yesem gunah mıdır?
 
  Bir dönem Yeşilçam'ın aranan çocuk oyuncusuydu... Büyüdükten sonra hem kendi hem mesleği değişti...
Bir dönem Yeşilçam'ın aranan çocuk oyuncusuydu... Büyüdükten sonra hem kendi hem mesleği değişti...