Kanser tedavisinde Kaspaz proteini dönemi

İskoç bilim adamları, kanserli hücreleri öldüren, mevcut kanser tedavilerinden daha etkili olabilecek Kaspaz proteinli yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi.

 Kanser tedavisinde her geçen gün yeni yöntemler bulunmaya devam ediyor.

İskoç bilim insanları tümörleri ortadan kaldıracak ve tekrarı önleyecek yöntem buldu. CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) adı verilen yeni yöntem ile kanser hücreleri ölürken bağışıklık sistemi uyarılıyor ve bağışıklık sistemi kalan tümörlü hücrelere saldırıyor.

PROTEİNLER AKTİVE EDİLİYOR
Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Cell Biology'de yayımlandı. Kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi mevcut tedaviler, apoptosis olarak bilinen bir yönteme dayanıyor. Bu yöntemde, kaspaz adı verilen proteinler aktive edilerek kanser hücreleri öldürülüyor.

"KALAN TÜMÖR HÜCRELERİ DE ÖLÜYOR"
Ancak bu tedaviler yan etki riski içerdiği gibi, genellikle kanser hücrelerinin tamamını öldüremiyor ve bunun sonucu olarak hastalık tekrarlayabiliyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Stephen Tait, "Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. Gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. Çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık" dedi.

TÜMÖR HÜCRELERİ ÖLÜYOR
Uzmanlara göre apoptosisin aksine CICD yöntemiyle kanser hücreleri ölürken, bağışıklık sistemi imflamatuvar proteinlerle uyarılıyor. Bunun sonucunda, kalan tümör hücreleri de ölüyor.

DİĞER KANSER TÜRLERİNDE DE KULLANILABİLECEK
Araştırmada, laboratuvarda geliştirilen kalın bağırsak hücreleri kullanıldı. Ancak yöntemin diğer kanser türlerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

kanser, kaspas, protein, tedavi,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmış en tuhaf 10 rekor
Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmış en tuhaf 10 rekor