İstiklal Marşı'mız 97 yaşında

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un milli mücadele sırasında yazdığı İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 97. yıl dönümünde, eserin yazıldığı Taceddin Dergahı’nda tören düzenlendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda coşkulu alkışlarla kabul edilen İstiklâl Marşımızın 97. yıl dönümü kutlanıyor. 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmed Âkif Ersoy’u Anma Günü programları kapsamında dün saat 11.00’de İstiklâl Marşı’nın yazıldığı mekân olan Taceddin Dergâhı’nda tören düzenlendi.

Türkiye Yazarlar Birliği ve Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün birlikte düzenleyeceği program “Mehmed Âkif Ersoy ve Gençlik” teması işlendi. TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve TYB Vakfı Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan’ın da katılarak konuşma yaptığı programda, Kur’ân-ı Kerîm okundu, Tacettin Dergâhı ziyaret edildi ve öğrencilerden oluşan bir grup İstiklâl Marşı’nı okudu.

‘Yol haritası işlevi gördü’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. İstiklâl Marşının kurucu bir metin olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “İstiklâl Marşı ülkemizin kuruluşu esnasında tam manasıyla ‘yol haritası’ işlevi görmüş- tür” ifadesini kullandı.

‘Zafere inancımızın sembolüdür’

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yıl dönümü kapsamında bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da, “İstiklâl Marşı’mız, vatan sevgisini hücrelerimize kadar hissettiğimiz, millî bilinci yükselten muazzam bir eserdir. Nesilden nesle aktarılan değerli bir mirastır, bağımsızlığa, zafere olan inancımızın sembolüdür.” değerlendirmesinde bulundu.

‘En büyük anı’

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de İstiklâl Marşı’nın kabulünün 97. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Millî şair Ersoy’un “Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın.” sözlerini hatırlatan Palandöken, İstiklâl Marşı’nın küllerinden doğan bir milletin var olma mücadelesinin en büyük hatırası olduğunu vurguladı.

istiklal marşı,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Boşanma süreci sonrasında bir türlü kendine gelemeyen ünlü oyuncu ilk defa gecelerde boy gösterdi...
Boşanma süreci sonrasında bir türlü kendine gelemeyen ünlü oyuncu ilk defa gecelerde boy gösterdi...