Filistin Başbakanı Rami Hamdallah'ın konvoyuna saldırı (Rami Hamdallah kimdir?)

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah'ın Gazze'ye gelişi esnasında patlama sesleri duyuldu. Patlamanın ardından silah sesleri geldiği de gelen bilgiler arasında...

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah'ın konvoyu Gazze'ye girerken patlama sesi duyuldu. Anadolu Ajansı, patlamanın ardından silah sesi de duyulduğunu ve ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Daha sonra güvende olduğu açıklanan Hamdallah, bir televizyonun canlı yayınında önceden planlı programına katılırken görüldü. Hamdallah daha sonra olayda 3 aracın zarar gördüğünü belirterek, Filistin'in bütünlüğünün önemini vurguladı.

Olayla ilgili açıklama yayımlayan Filistin Devlet Başkanlığı, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ı, konvoyu hedef alan saldırıyla ilgili suçladı.

Anadolu Ajansı'nın Gazze Şeridi'ndeki İçişleri Bakanlığı kaynakları ise patlama sesinin konvoydaki bir aracın tekerleğinin patlaması sonucu oluştuğunu öne sürdü.

Kısa bir ziyaret için bu sabah Gazze Şeridi'ne giden Hamdallah'a, Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec eşlik ediyor.

Rami Hamdallah kimdir?

Rami Hamdullah (Arapça:رامي حمدالله); d. 10 Ağustos 1958), Filistinli, akademisyen ve Nablus'ta, El-Nacah Ulusal Üniversitesinin rektörüdür. 2 Haziran 2013 tarihinde, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından eski başbakan Selam Feyyad'ın yerine yeni başbakan olarak atanmıştır. Hamas tarafından tanınmayan Rami Hamdallah, El Fetih üyesidir.

Rami Hamdallah
Rami Hamdullah (Arapça:رامي حمدالله); d. 10 Ağustos 1958), Filistinli, akademisyen ve Nablus'ta, El-Nacah Ulusal Üniversitesinin rektörüdür. 2 Haziran 2013 tarihinde, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından eski başbakan Selam Feyyad'ın yerine yeni başbakan olarak atanmıştır. Hamas tarafından tanınmayan Rami Hamdallah, El Fetih üyesidir. Rami Hamdallah, başbakanlığı görevi sırasında, yardımcısız çalışmayı ya da yanında çalışacak kişilerin sınırlı yetkilerinin olması şartını koymuştur. Bu isteği kabul edilmediği için 26 Haziran tarihinde istifa etmiş ve istifası Mahmud Abbas tarafından kabul edilmiştir. ==Gençliği ve eğitimi== Rami Hamdallah, Kuzey Batı Şeria'da, Anabta'da doğdu. 1980 yılında Ürdün Üniversitesi'nden mezun oldu ve 1982 yılında Manchester Üniversitesi'nde yüksek lisans aldı. Hamdallah 1988 yılında Lancaster Üniversitesi'nde dilbilim alanında doktora yaptı. ==Kariyeri== Hamdallah, Batı Şeria'daki El-Nacah Üniversitesi'nde profesör olarak 1998 yılında üniversite başkanı olmadan önce İngilizce öğretmenliği yaptı. 2002 yılından beri Filistin Merkez Seçim Komisyonu Genel Sekreteri olarak görev yaptı ve 2011 yılında Komisyonun başkan yardımcısı olmuştur.
Özel hayatı
Rami Hamdallah'ın 11 yaşındaki ikizleri ve 9 yaşındaki üç çocuğu, bir araba kazasında öldürülmüştür. Hamdallah, Filistinliler'in yapabileceği tek yatırımın eğitim olduğuna inanmaktadır.

 

Rami Hamdallah, Gazze, Saldırı, Konvoy, Hamas,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  75. Altın Küre Ödülleri'nin en iyi 10 çifti
75. Altın Küre Ödülleri'nin en iyi 10 çifti