Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? İkramiyeden kimler yararlanacak?

Seçim öncesi Başbakan Yıldırım tarafından duyurulan emeklilere bayram ikramiyesi milyonlarca emekliyi sevindirdi. Bayrama kısa bir süre kala emekliler, bin TL'lik ikramiyeyi ne zaman alacak?

Emekliler, hükümetten bayram öncesinde gelen ikramiye sözüyle havalara uçtu. Başbakan Yıldırım tarafından duyurulan emekli ikramiyeleri Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek. Bin TL'lik emekli bayram ikramiyesini kimler alabilecek?

Emekli bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih belli oldu. Emeklilerin Ramazan Bayramı öncesi alacakları 1000 TL ikramiyenin tarihi vatandaşlar tarafından uzun süredir araştırılıyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu ikramiyelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Emeklilerimize hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda biner lira ikramiyeyle ilgili çok güçlü bir adımı atacağız. Birileri diyor ki ‘biz dedik de oldu.’ Öyle bir şey yok. Üç dört aydır masamızdaydı, gündemimizdeydi.” demişti.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATIYOR?

Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde verilecek bin lira ikramiyenin 2018 Ramazan bayramı öncesi ne zaman yatırılacağı ile ilgili resmi açıklama yapılmasa da 15 Haziran’dan önce verilmesi gerekiyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ödenecek ikramiyelerle ilgili duyuru tarihleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak. Maaşlarını tahsis numarasının son rakamına göre alan emekliler ikramiyelerini de ya bu şekilde ya da farklı günlerde alabilecek. İlk ikramiye 14 Haziran arife gününden önce hesaplara geçmesi bekleniyor. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak. Emekli ikramiyeleri ile ilgili yeni gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz…

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI FARKLI MI OLACAK?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekli ve maluller maaş tutarına bakılmaksızın biner lira alacak. Diğer kesimlerin ise ikramiyesi hisse veya iş göremezlik derecesine göre değişecek. Ödemeden kesinti yapılamayacak ve haczedilemeyecek.

BAYRAM İKRAMİYESİ BİR KEREYE MAHSUS MU VERİLECEK?

Emekli ikramiyeleri ile ilgili düzenlemede ‘her yıl’ ifadesi bulunuyor. Bu yüzden bundan sonraki yıllarda da ikramiye ödemesinin devam etmesi bekleniyor. İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artışlar da gündeme gelerek zam yapılması öngörülüyor.

 

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Nusret'in Sosyal medyada tıklanma rekoru kıran paylaşımları...
Nusret'in Sosyal medyada tıklanma rekoru kıran paylaşımları...