Bu belediyede işe girmek için belediyede çalışmak gerekiyor

Ağrı'ya bağlı Tutak Belediyesi'nin memur alım ilanında istediği "belediyede çalışma" şartı kafaların karışmasına neden oldu.

Memur alımı için ilan veren Tutak Belediyesi'nin istediği şartlar kafaları karıştırdı. Belediye'de işe girmek için "belediyede çalışma şartı" arayan Tutak Belediyesi'nin ilanı sosyal medyada çok paylaşıldı.

2017 yılında yürürlüğe konulan "Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği"yle, mahalli idarelere memur alımı, ÖSYM'nin yaptığı merkezi memur yerleştirmesinin dışına çıkarılmıştı.

Bu düzenlemeyle birlikte mahalli idareler yeniden personel alım ilanları yayınlamaya başladılar.

Ancak yönetmelikte, kişiye özel ilanlara yönelik olarak bir kontrol mekanizması kurulmadığı için garip ilanlar yayınlanmaya başladı.

Örneğin Tutak belediyesinin yayımladığı memur ilanında şu iki şart yer almıştır:

"e. İnşaat Mühendisi , Zabıta Memuru ve Sayaç Memuru kadroları için başvuru tarihi itibari ile en az altı ay önce Tutak İlçesinde ikamet ediyor olmak.

f. Sayaç Memuru kadrosu için başvuru yaptığı tarihden önce en az altı ay Tutak Belediyesi bünyesinde veya bağlı bulunduğu Belediye şirketinde çalışmış olmak.

g. İnşaat Mühendisi kadrosu için Tutak İlçe sınırları içerisinde iş deneyimine sahip olmak"

DEĞERLENDİRME

İşçi alımlarında dahi ikamet şartı, adayların eşit şartlarda başvurmasına engel olduğundan, Danıştay tarafında iptal edilmişken bu şartın memur alımlarına konulmuş olması oldukça yanlış bir işlemdir. Buna ilave olarak, bir memur kadrosu için belediye veya belediye şirketinde çalışıyor olmak veya iş deneyimini sadece bir ilçe ile sınırlı tutmanın kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Devlet Personel Başkanlığının sadece alım ilanlarını yayınlamak yerine, standart koyucu, regüle edici bir pozisyon alması gerekmektedir. Her iki kamu kurumunun da bu tür ilanları yayınlamamak için bir denetim mekanizasması getirmesi yerinde olacaktır.  (memurlar)

belediye, memur, tutak, ilan,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Programı kaldırılan ünlü sunucu iflas etti!
Programı kaldırılan ünlü sunucu iflas etti!