ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kimdir, hangi görevlerde bulundu?

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine atanan Mike Pompeo, Başkan Trump tarafından daha önce CIA Başkanlığı'na getirilmişti. Mike Pompeo kimdir, daha önce hangi görevlerde bulundu?

CIA Başkanı Mike Pompeo, Rex Tillerson'ın yerine ABD Dışişleri Bakanlığı'na atandı. Mike Pompeo kimdir? Pompeo daha önce hangi görevlerde bulundu?

Pompeo, CIA'deki görevinden önce, Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesiydi.

Deneyimli Kongre üyesi Pompeo, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda görev yapmıştı. Pompeo ayrıca 2012 yılında Libya’nın Bingazi kentinde düzenlenen ve Amerikan büyükelçisi dahil birçok diplomatın ölümüne neden olan saldırıyı soruşturmak için kurulan komisyonun da en önemli üyelerinden biri olarak görev yaptı.

West Point Askeri Akademisi’nden birincilikle mezun olan Pompeo, Donald Trump’ın geçiş süreci ekibinin yaptığı açıklamaya göre orduda da görev yaptı. Mike Pompeo, Kongre internet sitesine göreyse Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’de devriye görevi yürüttü.

Donald Trump, CIA Başkanı olarak aday gösterdiği sırada yaptığı açıklamada, “Mike Pompeo, ülkemize onurla hizmet etmiş, hayatını, vatandaşlarımızın güvenliği için savaşarak geçirmiştir. Kendisi, Amerika ve müttefiklerinin güvenliğini sağlayan istihbarat toplumunun yılmaz lideri olacaktır” şeklinde konuştu.

Pompeo, ordudan ayrıldıktan sonra Harvard Üniversitesi’nden hukuk derecesi aldı ve Harvard Law Review adlı hukuk dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Kısa bir süre avukat olarak çalışan Pompeo, daha sonra askeri uçaklar için parça üreten Thayer Aerospace firmasını kurdu.

Pompeo, 2010 yılında Kongre üyeliğine seçilmeden önce, petrol yataklarında kullanılan teçhizatı üreten Sentry International adlı firmanın yöneticiliğini yaptı. (amerikanınsesi)

mike pompeo, rex tillerson,

Yorum Yaz

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Henüz yorum yapılmamıştır.
  Madde madde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) anlatımı
Madde madde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) anlatımı